Általános tapasztalat, hogy minden ember élete végső célja a boldogság. Valamelyik híres író (most lusta vagyok utánanézni, melyik), amikor gyerekkorában neki szegezték a kérdést, hogy „Mi leszel, ha nagy leszel?”, azt felelte: „boldog!” Nem vasutas szeretett volna lenni, nem rendőr, tűzoltó vagy feltaláló, hanem boldog.
De lehet-e boldog valaki, aki nem piheni ki magát?
Az Örök Boldogság Szigete
Életünk végső célja a boldogság. Végső soron az a számtalan vallás, ami ma is létezik, beleértve a nagy világvallásokat is, az emberi boldogságot célozzák meg végső céljukként. A nagy tanítók mind-mind azért születtek le a Földre, hogy enyhítsék az emberek szenvedéseit, a zűrzavart a fejekben – és megmutassák, hogy ha nem is itt a Földön, ha nem is egy látható vagy kézzel tapasztalható világban, de létezik egy hely, ahol az örök boldogság vár rád.
Érdekes, hogy a nagy világvallások a boldogságot összekapcsolják a jósággal (lásd. a szentté avatás előtt boldoggá avatják az embert) és a lelki békével. Hiszen ha háborog a lelkem, ha nem vagyok kiegyensúlyozott, akkor természetszerűleg boldog sem lehetek. A belül békét, letisztultságot, nyugalmat érző ember sokkal könnyebben tesz jót – és sokkal könnyebben tanúsít mértékletességet, igazságosságot, kedvességet; belső békéje stabilitásából kiindulva van ideje szétszórni nyugalmát és teljességét. A békés ember jó ember. Van mit adnia önmagából. És aki békés és jó, az boldog. Valahol ez minden vallás célja, ilyen embereket faragni az eltévelyedett báránykákból.
Tehát a boldogság elemi igényünk. Akárcsak az evés, az ivás, szeretteink közelsége, a biztos hajlék a fejünk felett…
Nem maradt ki a felsorolásból valami?
Kösz, jól vagyok!
Dehogynem! ALVÁS, evés, ivás, szeretet és biztonság – bizony, ezek az alapvető tényezők, amiktől az ember arra a kérdésre, hogy „Hogy vagy?” azt válaszolja: – „Kösz, jól.”
Létezik egy tudomány, melynek neve igen hangzatos: boldogságkutatás. Bizony, már a boldogságot is kutatni kell, felméréseket csinálni, kielemezni és közzé tenni: hadd okuljon a nép mások boldogságából. Tehát a boldogságból még tudomány is lett, tudósok kutatási területe. Ha nem vagy boldog, kérdezd a tudósokat és ők megmondják, hogyan legyél az. De tényleg.
Tudod, mi a legérdekesebb az egészben?
Az, hogy még a boldogságkutatók is azt hangoztatják, hogy a boldogság alapvető feltétele a jó alvás. Ezt én is alátámaszthatom.
Kutatások szerint már egy óra alvásdeficit is jelentősen befolyásolja a hangulatot és a teljesítményt. Kialvatlanul sokkal sötétebb színben látjuk az életet. Ezt bizonyítani nem nehéz: emlékezz csak vissza, mikor igazán kialudtad magad az elmúlt hetekben. Hogyan ébredtél? Jókedvűen, vidáman, dúdolgatva, nem? Aki eleget alszik, annak nem probléma fölkelni reggel, annak nem kell 2 liter kávé intravénásan, hogy bebootoljon a szervezete, aki jól és eleget alszik, az friss, vidám, energikus – vagyis boldog.
Rémisztő adatok
Kutatások bizonyítják, hogy az alváshiány hizlal, öregít, ront a memórián, jelentősen csökkenti a tanulási képességet és a szellemi teljesítményt és gátolja a növekedési hormonok termelődését, mely gyerekek esetében különösen nagy szerepet játszik. Ezenkívül életveszélyes is: Német Biztosítók Szövetségének felmérése szerint a bajor autópályákon bekövetkezett halálos balesetek 24%-áért a túlzott fáradtság felel.
Alvásra testünk sejtjei közül különösen az agynak van szüksége. Agyunk ugyanis éjjel bonja le az elhasznált anyagokat, pótolja a napközben elhasznált energiát, a sejtek megpróbálják elbontani a káros anyagokat (pl. szabadgyökök), osztódnak és új fehérjéket szintetizálnak.
Egy óra alvásdeficitet sajnos rendkívül könnyű elérni, mivel az átlagember alvásigénye 8 (!) óra (lenne). Tehát ha hetet aludtál, máris esélyes, hogy a boldogságszinted észrevétlenül csökkenjen. És itt szeretném felhívni a figyelmedet arra a szomorú tényre, hogy alig ismerek valakit, aki elmondhatja magáról, hogy eleget alszik. Megjegyzem, nekem sincs meg a 8 óra.
Hogyan alhatunk többet?
Sajnos, a munkahelyen nincs kecmec: a legtöbb embernek időben be kell érni. Tehát nem megoldás az, hogy tovább alszol. Kézenfekvő, hogy feküdj le korábban.
Igen ám, de az elalvás nem elhatározás kérdése. Ha a szervezetünk egyszer hozzászokott, hogy éfjélnél hamarabb nem álmosodik el, akkor juszt sem fogsz tudni este 10-kor elaludni.
Számos trükk létezik azonban, ami segít elaludni.
1, Ha kontaktlencséd van és már nem mész sehová aznap este, vedd ki.
2, A lámpák fényerejét redukáld – ne csinálj fényárt a lakásban, evvel fokozod a melatonin (álmossági hormon) termelődősét.
3, A tervezett lefekvés előtt 2 órával már ne egyél, előtte 1 órával ne igyál.
4, A késő esti filmeket felejtsd el – ha nagyon érdekel, vedd föl DVD-re vagy kölcsönözd ki és nézd meg egy másik időpontban.
5, Ne olvass túl érdekes, izgalmas vagy felkavaró könyveket, ne nézz ilyen filmeket sem este, sem éjjel.
5+1, Az esti nasik, úgymint csoki, cukorkák, sütikék, pohárkrémek, fagyik, desszertek és nápolyik tiltólistán vannak. Megemelik a vércukorszintedet, ennek hatására a szervezeted nemcsak inzulint, hanem kortizolt is termel, ami köztudottan stresszhormon.
5+még egy, Feküdj le időben! Ha kell, írd be a naptáradba: 10-kor alvás. A jó időbeosztás segít, hogy a szükséges feladataidat este 9-ig elvégezd.
Szép álmokat és még szebb nappalokat kívánok!
Related Posts


Kedves Ágnes!
Nekem egy problémám van a fáradt ébredéssel kapcsolatban és az pedig a :HORKOLÁS!!!
Úgy ébredek, mint aki egész éjjel vagont pakolt.Ha ezzel kapcsolatban tudna nekem tanácsot adni,nagyon örülnék.
Kedves Zoltán!
Feltétlenül keressen fel egy alváslabort (például a Honvéd Kórház Alvásdiagnosztikai Központját, Honvédkórház II. épület, bejárat a Papp Károly u. felől
XIII. Kerület, Róbert Károly krt. 44./), ahol egy éjszakára befekszik és megvizsgálják, hogy kóros horkolásban szenved-e. Ha fáradtan ébred reggel, akkor valószínűleg igen. Számos megoldás létezik a kóros horkolás kezelésében, de mindenképpen orvosi szakmai segítséget kell kérnie. Ne késlekedjen a döntéssel, súlyos egészsgéügyi panaszokat okozhat az alvási apnoé.
Üdv: Horváth Ágnes
Kedves Agnes!
honapok ota alvaszavarral kuzdok, bar “meg csak”36 eves vagyok, de nekem nem az elalvassal van problemam,eppugy el tudok aludni 10 orakor is, mint 12 orakor,csakhogy 4-4.5 ora alvas utan rendszeresen megebredek es nem tudok tobbe visszaaludni, esetleg elofordul 1.5-2 ora utan megis sikerul, de akkor mar csorog a “vekker”…mi lehet az oka?
Kedves Emese!
Az ok sokféle lehet, ehhez beszélgetnünk kéne, hogy fel lehessen tárni az igazi okot. Ha ez huzamosabb ideje megy így, akkor valószínű, hogy a szervezete hozzászokott ahhoz, hogy x időpontban felkeljen.
Ha hajnal 2-3 fele ébred, akkor elképzelhető, hogy májproblémái vannak. Nézessen májfunkciót és egyen kímélőbb ételeket (májdiéta).
Esetleg megpróbálhat sokáig fennmaradni (mondjuk hajnal 1-2 ig), hogy egyvégtében aludjon addig, míg meg nem szólal a vekker. Ez persze fárasztó, érdemes a szabadság alatt kipróbálni és egy teljes héten át csinálni, hogy a szervezet megszokja, hogy egyhuzamban alszik és nem szakaszokban. 1 hét után már lehet 1 órakor elaludni és megnézni, úgy is felébred-e. Ha nem, akkor újabb teljes egy héten át 1-kor lefeküdni, majd a rákövetkező héten már éjfélkor stb., míg be nem áll a szervezete a felébredések nélküli alvásra.
Másik tipp: nézze meg, nem túl meleg-e a hálószobája, mert az ember gyakran a testhőmérséklet-emelkedéstől ébred fel éjszaka.
Remélem, tudtam segíteni.